Dlaczego nie należy nazywać kompetencji społecznych „miękkimi”?

woman walking passes graffiti

W dzisiejszym świecie biznesu, kompetencje miękkie obejmują umiejętności interpersonalne, komunikacyjne i emocjonalne, podczas gdy kompetencje twarde dotyczą zazwyczaj specjalistycznej wiedzy, umiejętności technicznych i umiejętności merytorycznych w danej dziedzinie. Jednakże, granica między nimi często się zaciera, ponieważ sukces w pracy wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i zdolności interpersonalnych. Terminologia „kompetencje miękkie” lub „miękkie umiejętności”jest więc myląca i nieadekwatna do istoty tych umiejętności. A że słowa mają moc, to dobrze zrozumiemy ich …

Czytaj dalej

“No blame culture” to najlepszy employer branding jaki możesz zaprojektować w swojej firmie. 

“No blame culture” – kultura nie obwiniania to jednocześnie kultura poszanowania.
To jest też podejście, które wdraża optymizm w zarządzanie, bo nie szuka winnych, a szuka i znajduje rozwiązania. I już! Mamy gotowy przepis na bycie najlepszym pracodawcą.

Talenty Przywództwa inkluzywnego w czasach #VUCA

Covid i wojna m.in. zwróciły uwagę liderów na pojęcie VUCA. Pojęcie nie nowe, bo jego podstawy widać było w metodykach wojennych z 13 wieku, podczas ataków Mongołów na Azję i Europę. Definicję VUCA zawdzięczamy amerykańskim wykładowcom z  U.S Army War College, nieformalnie po 11 września 2001 roku nazywanym jako “VUCA University”. Dostrzegli oni w latach dziewięćdziesiątych chaos ogarniający cały świat i jego implikacje dla przygotowania dowódców wojskowych do zarządzania armią …

Czytaj dalej

Przywództwo do #BANI czyli czasy #VUCA nabierają nowego kierunku. 

green and yellow abstract painting

Żyjemy w świecie VUCA! Takie podsumowanie trafiało w sedno w ciągu ostatnich kilku dekad rozmów o zarządzaniu biznesem. Osobiście wielokrotnie od tego zaczynałam spotkania inspiracyjne dla HR Biznes Partnerów i osób na stanowiskach liderskich, tłumacząc metodologię przywództwa amerykańskiej armii na język przywództwa inkluzywnego VUCA w biznesie.  Skrót oryginalnie pochodzi od słów: V:olatile (niestabilny)U:ncertain (niepewny)C:omplex (złożony)A:mbiguos (niejednoznaczny)  Popandemicznie, nadszedł czas, gdzie liderzy i liderki biznesu wiele decyzji podejmują po raz pierwszy, …

Czytaj dalej

Kultura organizacyjna proinnowacyjna i proludzka #DEI

black wooden table with chairs

Hej, ludzie z branż innowacyjnych, IT oraz pokolenie millennials i Gen Z – dziękujemy wam za kulturę DEI w biznesie!  Liderzy światowej klasy firm typu Disney, Nike, Spotify, Netflix, Apple, Pixar popełnili wiele inspirujących książek na temat tego, jak kultura organizacyjna pomogła im osiągnąć nieprawdopodobny sukces i nie raz podnieść się z porażki. Nie dzięki rewelacyjnym produktom, ale dzięki autentycznym emocjom i zaangażowaniu ludzi, których zaufanie i szacunek zdobyli. Kultura …

Czytaj dalej

Samoocena i poczucie własnej wartości kluczem do lepszego życia

man in gray crew neck shirt standing beside wall with graffiti

Chyba wszyscy obserwujemy podwyższony poziom agresji wśród ludzi. Zresztą jest to dość analogiczne ze złym stanem psychicznym ludzi, rosnącą ilością pigułek na wszystko, wzrostem depresji, stanów lękowych czy … samobójstw, co widać w statystykach uprawnionych do liczenia instytucji. Polska liderem rankingów samobójstw szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz.. mężczyzn w wieku 40-50 lat.  Ludzie krzyczą wkoło, robią aferki, mają pretensje mniej lub bardziej uzasadnione o wszystko!! Komunikacja przemocowa wkoło jest …

Czytaj dalej

„Niepełnosprawny” czy „osoba z niepełnosprawnością”? Która forma jest bardziej inkluzywna?

Język na szczęście jest materią żywą i ostatnio bardzo się zmienia w kierunku inkluzywności. Zaczynamy być bardziej wrażliwi na słowa, które często bezwiednie powtarzamy jak nazwy własne. A słowa mają moc i stygmatyzują. Potrafią z jednej strony skrzywdzić i zranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Wiele słów odchodzi do lamusa, nabiera nowego znaczenia, zwykle z powodu trendu DEI (divesity, equity, inclusion).  Przymiotnik „niepełnosprawny(a)” notowany jest w słownikach dopiero od lat …

Czytaj dalej

Skip to content