Rodzice vs. Bezdzietnicy vs. Antynataliści w miejscu pracy

Czy prawdą jest, że często trudno jest się dogadać w życiu i w miejscu pracy, gdy „wjeżdża” temat #dzieci? Moim zdaniem – TAK. 

#innaperspektywa

Mam dwoje dzieci i ilekroć rozmawiam z moimi koleżankami i kolegami – bezdzietnikami o udogodnieniach dla rodziców w miejscu pracy – dostrzegam opozycję w stylu „A dlaczego ja mam mieć gorzej, bo Ty masz dzieci? Twoje dzieci, to Twoja sprawa, nie moja”.  

Zwykle takie rozmowy w miejscu pracy pojawiają się w kontekście wypracowywania udogodnień i benefitów dla rodziców pracujących (urlopy wychowawcze, rodzicielskie, delegacje, krótszy czas pracy, pierwszeństwo wyboru terminu wakacji, pokój dla rodzica z dzieckiem i wiele innych).  

Czy udogodnienia dla jednych powinny budzić sprzeciw innych, których to nie dotyczy? Jakie jest wasze zdanie? 

Ja osobiście wierzę i praktykuję zasadę, że jeśli tworzymy udogodnienia dla wybranej grupy pracowniczej, musimy też uwzględnić potrzeby pozostałych większości i mniejszości. Musimy ze sobą POGADAĆ! 🙂 Tak powstaje kultura Diversity, Equity, Inclusion #DEI

🤗​ Proste (?) zasady, które uczą mnie inkluzywności:

👍​ Rozmawiam i pytam ZAMIAST mówię wyłącznie o sobie i swoich potrzebach (edukacja, szkolenia, focus grupy, warsztaty, dialog społeczny vs. ogłoszenie procedury stworzonej przez „centralę”)
👍​ Słucham oraz – co ważniejsze – słyszę drugą osobę  
👍​ Włączam empatię – inna perspektywa nie jest gorsza, jest inna. Nie muszę się z nią zgadzać, jednak gdy ją zrozumiem, będzie mi łatwiej ją uszanować / uwzględnić. 
👍​ Zwykle odpowiadam sobie na pytanie „Czy mnie to osobiście krzywdzi?” Jeśli tak – mówię o tym wprost i proponuję inne rozwiązania. Jeśli nie – otwieram się na nowe możliwości.  
👍​ dbam o siebie, JEDNAK z szacunkiem dla innych (win-win).

Ps. polecam #podcast Magdy Mołek, w której gościnią jest Edyta Broda, autorka bloga „Bezdzietnik.pl” (źródło zdjęcia poniżej pochodzi z tego bloga) oraz Tomasz Morozgalski – aktywista, działacz społeczny, antynatalista. Podcast bardzo poszerzający perspektywę dla mnie, #TeamDiversi oraz #TeamMamaPracująca, ciągle opowiadająca w pracy o swoich dzieciach, korzystająca z przywilejów dla rodziców (bo inaczej się nie da tego łączyć) albo czasem zadająca niezręczne pytanie „To kiedy planujecie dzieci?”. Po wysłuchaniu tego podcastu – czuję się mądrzejsza! 🙂 Polecam!

1 komentarz do “Rodzice vs. Bezdzietnicy vs. Antynataliści w miejscu pracy”

  1. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something concerning this.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Skip to content