Czy prawdą jest, że często trudno jest się dogadać w życiu i w miejscu pracy, gdy „wjeżdża” temat #dzieci? Moim zdaniem – TAK.
Mam dwoje dzieci i ilekroć rozmawiam z moimi koleżankami i kolegami – bezdzietnikami o udogodnieniach dla rodziców w miejscu pracy – dostrzegam opozycję w stylu „A dlaczego ja mam mieć gorzej, bo Ty masz dzieci? Twoje dzieci, to Twoja sprawa, nie moja”.
Zwykle takie rozmowy w miejscu pracy pojawiają się w kontekście wypracowywania udogodnień i benefitów dla rodziców pracujących (urlopy wychowawcze, rodzicielskie, delegacje, krótszy czas pracy, pierwszeństwo wyboru terminu wakacji, pokój dla rodzica z dzieckiem i wiele innych).
Czy udogodnienia dla jednych powinny budzić sprzeciw innych, których to nie dotyczy? Jakie jest wasze zdanie?
Ja osobiście wierzę i praktykuję zasadę, że jeśli tworzymy udogodnienia dla wybranej grupy pracowniczej, musimy też uwzględnić potrzeby pozostałych większości i mniejszości. Musimy ze sobą POGADAĆ! 🙂 Tak powstaje kultura Diversity, Equity, Inclusion #DEI
🤗 Proste (?) zasady, które uczą mnie inkluzywności:
👍 Rozmawiam i pytam ZAMIAST mówię wyłącznie o sobie i swoich potrzebach (edukacja, szkolenia, focus grupy, warsztaty, dialog społeczny vs. ogłoszenie procedury stworzonej przez „centralę”)
👍 Słucham oraz – co ważniejsze – słyszę drugą osobę
👍 Włączam empatię – inna perspektywa nie jest gorsza, jest inna. Nie muszę się z nią zgadzać, jednak gdy ją zrozumiem, będzie mi łatwiej ją uszanować / uwzględnić.
👍 Zwykle odpowiadam sobie na pytanie „Czy mnie to osobiście krzywdzi?” Jeśli tak – mówię o tym wprost i proponuję inne rozwiązania. Jeśli nie – otwieram się na nowe możliwości.
👍 dbam o siebie, JEDNAK z szacunkiem dla innych (win-win).
Ps. polecam #podcast Magdy Mołek, w której gościnią jest Edyta Broda, autorka bloga „Bezdzietnik.pl” (źródło zdjęcia poniżej pochodzi z tego bloga) oraz Tomasz Morozgalski – aktywista, działacz społeczny, antynatalista. Podcast bardzo poszerzający perspektywę dla mnie, #TeamDiversi oraz #TeamMamaPracująca, ciągle opowiadająca w pracy o swoich dzieciach, korzystająca z przywilejów dla rodziców (bo inaczej się nie da tego łączyć) albo czasem zadająca niezręczne pytanie „To kiedy planujecie dzieci?”. Po wysłuchaniu tego podcastu – czuję się mądrzejsza! 🙂 Polecam!