„HR jest moim partnerem_ biznesowym” – powiedzą Ci, co przetrwają kryzys.

#HRBP to rola doradcza, strategiczna, wspierająca zarząd w rozwoju biznesu. Może okazać się zbawienna dla przyszłości! 

Taką tezę postawiłam i – mam nadzieję – obroniłam podczas meetupu #HRDialogue zorganizowanego przez Polish-Swiss Chamber Commerce, na który byłam zaproszona jako ekspertka.  

Analizując własne doświadczenia z projektów transformacji kulturowych i implementacji strategii EVP oraz obserwując światowe trendy gospodarcze, ekonomiczne i społeczne, a także zmianę paradygmatu dotyczącą podejścia do pracy i życia #GenZ (a bardzo Wam, kochani, kibicuję i podzielam większość Waszych poglądów, chociaż jeszcze nie umiem ich tak skutecznie wdrażać w swoje życie, jednak się uczę!!), jestem przekonana o ważności roli osoby na stanowisku HR Business Partner_ w innowacyjne zarządzanym biznesie. 

Zarząd myśli: “O ile zmieni się #zysk, jeśli zrobimy …. lub nie zrobimy… zainwestujemy.. zyskamy… poprawimy efektywność kosztową..

Pracownicy myślą: “Jaką ja mam #wartość z pracy tutaj – jako człowiek i jako specjalista?”

A strategiczna_y HR BP powinien myśleć: “O ile zmieni się #zysk, jeśli emocje ludzi wokół marki będą pozytywne lub negatywne? Jak rozwinie się biznes, jeśli pracownicy będą czuli się tu bezpiecznie, poszanowani, usłyszeni, docenieni i … zdrowi”. To ostatnie jest dużym wyzwaniem na całym świecie, o czym świadczą liczne dane o depresjach, stanach lękowych, samobójstwach i ogólnie złej kondycji zdrowia psychicznego w większości krajów na świecie.

Bo klient jest najważniejszy… ?! Tylko… kto go obsłuży, jeśli wszyscy odejdą na zwolnienia lekarskie?… 

HR BP to Champion_ka zmian, bo rozumie ich potrzebę, perspektywę biznesową, przywódczą oraz jest adwokatem ludzi i emocji w biznesie. 

Jest po środku między analityką a emocjami, człowiekiem a celem, podejściem rynkowym i podejściem opiekuńczym dla człowieka, marketingiem i komunikacją a procesami i procedurami. Po środku, łączy cele z ludźmi, by unikać podejścia „po trupach do celu”. 

Co „psuje” pracę HRBP?

  • Brak odpowiednich kompetencji osoby zatrudnionej na tym stanowisku. To rola strategiczna, nie operacyjna. To partnerstwo w biznesie, nie postawa usługobiorcza. To osoba, która widzi 3 perspektywy: biznes – ludzie – emocje.
  • Źle zdefiniowana rola na poziomie kompetencji przy rekrutacji. HR BP powinien mieć talenty strategicznego myślenia, przedsiębiorczość, proaktyność, rozumienie biznesu i roli człowieka w nim. Powinien i kompetencje komunikacyjne. To nie jest rola wykonawcza, to nie są szczegóły procesu
  • Liderzy i Liderki, którzy nie dopuszczą takiej osoby do głosu i ważnych decyzji biznesowych.  

HRBP rozumie, że dla innowacyjnej firmy odważnie patrzącej w przyszłość na #BANI, niezbędne są następujące ruchy: 

  1. Polubienie się ze #zmianą, uczenie się i oduczanie, słuchanie i słyszenie, twarde fakty i tabelki z ludzkim filtrem empatii #agilemindset 
  2. Żeby polubić się ze zmianą, trzeba mierzyć i analizować  #LearningAgility – w sobie, w osobach na stanowiskach dyrektorskich, zespołach i w całej organizacji. Tak, jest takie #badanie, doskonałe!!, które pomoże zaprojektować zespoły projektowe tak, by wdrażanie zmian i innowacji sukcesem dla firmy i ludzi. Jest takie badanie, bo je robię #zapraszamdowspółpracy  ! 🙂    
  3. Wsparcie liderów i liderki we wdrażaniu podejścia #inkluzywnegoprzywództwa oraz podejścia #wellbeing dla siebie, dla ludzi, dla odpowiedzialności społecznej, dla zdrowia i życia. Ps. Widzieliście statystyki samobójstw? Polski mężczyzna, lat 35 – 49, najczęściej w poniedziałki – króluje w nich w Europie. Kobiety natomiast dopada 2x częściej depresja i stany lękowe (1,5 mln ludzi w PL) 
  4. Wdrażanie kultury proinnowacyjnej #DEI może okazać się zbawienne dla strategii rozwoju biznesu, jednak nie uda się bez zaangażowania osób zarządzających. Ci natomiast muszą przestać myśleć jak #Boomers i dopuszczać myśl, że świat się zmienia i nie wróci tam, gdzie ich kariery się zaczynały. To się już nie wróci. 

Szanowni/e Prezesi i Prezeski, przy całym skupieniu na liczbach – bardzo to ważne, wiem! – zaproście HR BP do współpracy przy strategii rozwoju biznesu i doceńcie wartość szacunku dla człowieka w dochodzeniu do celów. Dopuśćcie kobiety do zarządów, bo one też inaczej pracują i myślą – to zmieni Waszą perspektywę i kto wie, może nawet okaże się zbawienne dla rozwoju Waszego biznesu w czasach #BANI? 

A Wy, szanowni/e HR BP, chcecie zmiany? Zacznijcie ją od siebie. Postawa partnerska, strategiczna vs. bardzo operacyjna i usługobiorcza to pierwsza zmiana, którą musicie w sobie przeprowadzić. Kolejna, to analityczne myślenie, digital mindset, komunikacja i parę innych kompetencji. Wam, z Waszą empatią i zdolnościami komunikacyjnymi, jest dużo łatwiej uczyć się analityki, niż osobom analitycznym empatii – pamiętajcie 🙂 

Jakby co, mogę pomóc! 🙂

#MentoringBiznesowy #zapraszamdowspółpracy #teamdiversi

Dodaj komentarz

Skip to content